Niezalogowany
zmień rozmiar:

II Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Chrzanowie

Adres: kard. Wyszyńskiego 19
32-500 Chrzanów
pokaż na mapie
Dyrektor: Andrzej Bieda
Strona WWW: http://lo2.edu.pl
E-mail: sekretariat@lo2.edu.pl
Telefon: (32) 623-65-94

Opis oferty:



Informacje ogólne:
Liceum powstało na mocy Zarządzenia Kuratora Oświaty i Wychowania w Katowicach z dnia 28.08.1991 r. Rozpoczęło swoją działalność 01 września 1991 r.  

Misja naszego liceum: "Tworzymy szkołę najlepszą i przyjazną dla ucznia, której ciepła, serdeczności i niepowtarzalnej atmosfery nie zapomni żaden wychowanek, a wiedza i umiejętności w niej zdobyte otworzą w przyszłości drzwi renomowanych uczelni i zapewnią godne życie w XXI wieku".
"Baczyński" to przyjazna atmosfera, wysoki poziom kształcenia, różnorodna oferta edukacyjna. To szkoła z tradycjami, łącząca wieloletnie doświadczenie i sprawdzone praktyki z innowacyjnymi metodami nauczania. Inspirujemy naszych uczniów do zmian, stwarzając im warunki do rozwijania własnych pasji i talentu. Priorytetem szkoły jest  indywidualne podejście do każdego ucznia, który  jest dla  nas  najważniejszy.  Tworzymy przestrzeń  przyjazną dla ucznia i sprzyjającą nauce. Odkrywamy  talenty oraz  zachęcamy do nabywania nowych umiejętności organizowanych  na  terenie szkoły  i  poza nią. Uczestniczymy w ogólnopolskich i międzynarodowych programach  umożliwiając uczniom zdobywanie nowych  doświadczeń  i  kompetencji. Realizujemy  projekty i programy o charakterze lokalnym i ogólnopolskim. Naszym celem jest wszechstronny rozwój ucznia oraz jego kompetencji.

W "Baczyńskim" : 
dbamy o wysoką jakość nauczania,
  • zapewniamy wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną, dzięki której uczniowie uzyskują tytuły laureatów oraz finalistów olimpiad, konkursów przedmiotowych oraz interdyscyplinarnych,
  • zapewniamy młodzieży opiekę pedagoga szkolnego, pedagoga specjalnego, psychologa, doradcy zawodowego. 
Uczniowie Liceum włączają się także w działania mające na celu promowanie naszego miasta w środowisku lokalnym i ogólnopolskim, podejmują wiele różnorodnych działań w ramach Wolontariatu niosąc pomoc potrzebującym.
Dzięki temu "Baczyński" to wyjątkowe miejsce nie tylko dla osób już zdecydowanych, ale też dla tych, które wciąż nie są pewne. Jest bardzo dobrym wyborem dla każdego przyszłego LICEALISTY.

Liceum współpracuje m.in. z : Uniwersytetem Jagiellońskim biorąc udział w warsztatach matematycznych, z których zajęcia odbywają się w Instytucie Matematyki UJ w Krakowie; Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, w ramach której uczniowie uczestniczą w spotkaniach z dziennikarzami i ludźmi mediów; Muzeum Józefa Piłsudskiego w  Sulejówku - w ramach tej współpracy szkoła jako jedyna w powiecie, co roku organizuje akcję Mamy Niepodległą, akcja jest objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie; Wyższą Szkołą Bezpieczeństwa w Poznaniu reprezentowaną przez Dziekana Wydziału Nauk Społecznych w Jaworznie; Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej; Akademią Humanitas w Sosnowcu; Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Zakładem Anatomii; Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie; Małopolską Uczelnią Państwową im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu; Instytutem Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowie UJ Collegium Medicum. 


Obok budynku szkoły znajduje się nowoczesny kompleks sportowy: zadaszone boisko do piłki ręcznej albo kort tenisowy, a w sezonie zimowym lodowisko (zadaszone), boisko do piłki plażowej, boiska do gry w koszykówkę oraz piłkę nożną (typu Orlik), plac do gry w bule, bieżnię, skocznię do skoku w dal. 
Szkoła jest częściowo dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - posiada platformę zewnętrzną, a na parterze dostosowaną toaletę, salę lekcyjną, pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących. Ma dogodnie położenie pod względem komunikacyjnym - pobliżu znajduje się węzeł komunikacyjny autostrady A4, przystanek autobusowy, minibusów, przystanek PKP - Chrzanów-Śródmieście.

A co jeszcze nas wyróżnia? 
Życie biegnie swoim torem, kolejne roczniki uczniów zdają egzamin dojrzałości i opuszczają mury naszego Liceum. Kim są? Lekarzami i farmaceutami, sędziami, prokuratorami i notariuszami, pracownikami naukowymi wyższych uczelni, doktorantami i nauczycielami, ekonomistami, przedsiębiorcami i urzędnikami państwowymi, politykami, dziennikarzami, aktorami, inżynierami wszelkich możliwych specjalności, studentami i absolwentami kierunków humanistycznych, społecznych i technicznych, a prywatnie: żonami, mężami, matkami i ojcami, dla siebie nawzajem często od lat licealnych wiernymi przyjaciółmi. Mieszkają i pracują w Polsce i za granicą, choć często pozostają wierni naszej małej lokalnej ojczyźnie, ale przede wszystkim są dobrymi, pracowitymi i uczciwymi ludźmi, bo takie wartości wynieśli z domów rodzinnych i tego nauczyli się również w naszym cudownym Liceum - do którego SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Sukcesy Naszych Uczniów: 
Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego
Finalistka 54. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Finalista 53. Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Finalistka Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności
Nagroda Specjalna dla Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej w Ogólnopolskim Konkursie NBP - "Złote Szkoły NBP" za upowszechnianie wiedzy ekonomicznej
Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu NBP - "Złote Szkoły NBP"
Laureatka Konkursu Literacko-Dokumentalnego "Młody Dokumentalista 2023/2024"
Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu "Żyj Finansowo!"
Wyróżnienie w XXII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Dzieci i Młodzieży "Tęczowy Kalendarz"
Laureaci Wojewódzkiego Konkursu dla Szkół Średnich "MANAGER ROKU" 
Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu "Wiem jak w banku. Wszystko o pieniądzu"


Zapraszamy na stronę internetową szkoły do zakładki w której znajduje się Regulamin rekrutacji dla absolwentów szkoły podstawowej kandydatów do klas pierwszych w roku szkolnym 2025/2026: https://tiny.pl/97-mxsby



Oferta:

1A: Klasa matematyczno-informatyczna, język angielski/ z możliwością utworzenia grupy matematyczno-fizycznej z językiem angielskim:

Jest to klasa stworzona dla osób, które lubią matematykę i chcą doskonalić umiejętność logicznego myślenia. Nauka w tej klasie umożliwi poznanie różnych zagadnień z zakresu matematyki, fizyki, informatyki, języka angielskiego oraz najważniejszych ich zastosowań. 

Edukacja w tej klasie przygotowuje do: studiów na kierunkach technicznych m.in. takich jak: architektura, budownictwo, elektrotechnika, energetyka, fizyka, fizyka techniczna, inżynieria materiałów, matematyka, matematyka stosowana, fizyka medyczna, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, optyka, automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, informatyka, geodezja i kartografia.

1B: Klasa z edukacją medyczną – biologia, chemia, język angielski:

pod patronatem Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UJ w Krakowie. W wyżej wymienionej klasie dodatkowe zajęcia odbywają się w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie, w którym uczniowie poznają specyfikę pracy następujących oddziałów: Apteki Przyszpitalnej, Zakładu Rehabilitacji Ruchowej, Zakładu Radiologii, Analityki Medycznej, Mikrobiologii, Poradni Przyszpitalnych, Stacji Dializ, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Opieki nad pacjentem. Zarówno klasy z edukacją medyczną  jak i klasy biologiczno-chemiczne mają również zajęcia w Zakładzie Mikroskopii Skanningowej i Fluorescencyjnej Uniwersytetu Śląskiego, w Zakładzie Anatomii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Liceum w ramach zajęć klasy z edukacją medyczną współpracuje z Małopolską Uczelnią Państwową im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - Wydział Nauk o Zdrowiu, Powiatowym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie. Uczniowie poznają także zagadnienia medyczne biorąc udział w wykładach dotyczących profilaktyki prozdrowotnej i chemii leków.

Nauka w klasie z edukacją medyczną przygotuje uczniów do takich kierunków jak: medycyna, ratownictwo medyczne, dietetyka, pielęgniarstwo, fizjoterapia, farmacja, rehabilitacja itp.

1C: Klasa wojskowa - Oddział Przygotowania Wojskowego - geografia, wiedza o społeczeństwie, język angielski lub możliwość utworzenia grupy bez OPW

To propozycja dla osób, które swoją przyszłość wiążą z pracą w wojsku lub służbach mundurowych. Oddział Przygotowania Wojskowego (OPW) to rodzaj klas mundurowych, nad którymi nadzór merytoryczny sprawuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

OPW realizuje kształcenie ogólne, zgodne z podstawą programową liceum ogólnokształcącego oraz programem szkolenia z zakresu przygotowania wojskowego. Szkolenie wojskowe, w którym uczniowie uczestniczą w trakcie nauki jest zbliżone do tego, które odbywają żołnierze służby przygotowawczej. Zajęcia prowadzą instruktorzy z jednostek wojskowych. Uczniowie już w trakcie nauki szkolnej zdobywają zatem wiedzę i umiejętności praktyczne i niezbędne każdemu żołnierzowi.

Korzyści dla absolwenta Oddziału Przygotowania Wojskowego:

  • będzie mógł, po odbyciu skróconej służby przygotowawczej, pozostać żołnierzem rezerwy, 
  • starać się o powołanie do terytorialnej i zawodowej służby lub
  • pójść na studia wojskowe, otrzymując bonus w postaci dodatkowych punktów w procesie rekrutacji.
Szkoła i organ prowadzący zapewnia:

  • cykliczne zajęcia z instruktorami z jednostek wojskowych,
  • szkolenie praktyczne na strzelnicy laserowej, pneumatycznej i kulowej,
  • zajęcia w Patronackiej Jednostce Wojskowej,
  • zajęcia w Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Chrzanowie,
  • zajęcia w Komendzie Powiatowej Policji w Chrzanowie,
  • obozy szkoleniowe,
  • możliwość udziału w kursach specjalistycznych,
  • umundurowanie i wyposażenie z dotacji MON.

1D: Klasa z językiem polskim, biologią i językiem angielskim:

Klasa dla młodzieży wiążącej swą przyszłość z naukami humanistycznymi, przyrodniczymi lub językoznawstwem, a także zainteresowanej tematyką społeczną oraz pomaganiem  innym ludziom.
Uczniowie mają możliwość pogłębienia swej wiedzy teoretycznej z języka polskiego, biologii oraz języka angielskiego – czy to podczas lekcji, czy też biorąc udział w projektach edukacyjnych. Mogą również kształcić swe umiejętności interpersonalne, angażując się w działalność wolontariacką, zarówno na rzecz dorosłych, jak i dzieci.

Jeśli jesteś empatyczny i wrażliwy na potrzeby innych, chciałbyś rozwijać postawy prospołeczne, nauczyć się wielu nowych rzeczy, by w przyszłości móc wykorzystać je w zawodowych kontaktach z drugim człowiekiem ten profil będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. To ciekawe połączenie umożliwia wybór różnorodnych kierunków studiów takich jak psychologia, logopedia, pedagogika, resocjalizacja, filologia polska, filologia angielska, inne filologie nowożytne, kulturoznawstwo, dziennikarstwo, komunikacja społeczna, biologia, kosmetologia, fizjoterapia, pielęgniarstwo, dietetyka, ratownictwo medyczne i wiele innych kierunków biologicznych i przyrodniczych. 

1E: Klasa Biznesowa - geografia, matematyka, biznes i zarządzanie:

skierowana jest do młodzieży, która pragnie posiąść umiejętności poznania różnych zjawisk gospodarczych, ekonomicznych oraz społecznych. Uczniowie będą mieli możliwość zgłębiania wiedzy w zakresie zakładania  i prowadzenia działalności gospodarczej, poznawania wielu ciekawych firm, instytucji publicznych, wypełniania dokumentacji firmowej oraz nabywania umiejętności interpersonalnych. 
Uczniowie klasy biznesowej realizują i będą nadal realizować m.in. następujące projekty:
"Lekcje z ZUS", "Kultura Bezpieczeństwa" (Państwowej Inspekcji Pracy), "Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami osobistymi" (Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Ekonomicznej w Gdyni), Symulacje Biznesowe REVAS, "Złote Szkoły NBP" i wiele innych.

Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi, prywatnymi firmami, państwowymi instytucjami uczniowie będą mogli uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach związanych z prowadzeniem biznesu, finansów i projektów. Uczniowie klasy biznesowej to przyszli studenci m.in. takich kierunków jak: ekonomia, bankowość, geodezja, turystyka, finanse i rachunkowość, zarządzanie, inżynieria zarządzania, polityka społeczna, pedagogika, stosunki międzynarodowe.

1F: Klasa Artystyczna - język polski, historia, historia sztuki: 

Uczniowie klasy artystycznej dodatkowo uczęszczają na jedne z wybranych przez siebie zajęć: wokalnych, rysunku, fotograficzno-filmowych, grafiki komputerowej oraz warsztatów z ceramiki. Klasa została objęta patronatem Instytutu Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Techniczno-Artystycznej w Katowicach, który umożliwia realizację wspólnych projektów uczniów i studentów, udział w wykładach akademickich oraz wyjazdy w plenery artystyczne oraz patronatem Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Trzebini. 

Nauka w klasie artystycznej przygotuje uczniów do kierunków takich jak: Architektura, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna, kierunki humanistyczne. 

1G: Klasa Prawno-społeczna – język polski, historia, wiedza o społeczeństwie:

Klasa o profilu społeczno-prawnym jest adresowana do młodzieży o zainteresowaniach humanistycznych, mającej zamiłowanie do nauki języka polskiego, języków obcych, historii, oraz wiedzy o społeczeństwie.
Zwiększona ilość godzin z tych przedmiotów umożliwia dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego a jednocześnie otwiera uczniom drogę i możliwości podjęcia studiów wyższych na takich kierunkach jak: prawo, administracja, historia, dziennikarstwo, komunikacja społeczna, politologia, socjologia, kulturoznawstwo, teologia, bibliotekoznawstwo, psychologia, pedagogika, zarządzanie, bezpieczeństwo narodowe, stosunki międzynarodowe. W ramach zajęć lekcyjnych i poza lekcyjnych realizowana jest także rozszerzona edukacja obywatelska i patriotyczna, która pozwala na świadome i odpowiedzialne uczestnictwo w życiu publicznym.

Liceum umożliwia intensywną, międzyoddziałową naukę języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego oraz rosyjskiego.




Zajęcia dodatkowe :
Szkoła realizuje następujące Projekty:

1.“Akademia Kreatywnej Kariery”
2. Gra na start! – „Przedsiębiorczość na planszy”.
3. Branżowe Symulacje Biznesowe.
4. Lekcje z ZUS.
5. “Kultura bezpieczeństwa”
6. “Złote szkoły NBP”
7. “Pracuj z pasją”
8. “Zaplanuj swoją przyszłość wokół kompetencji przyszłości”
9. “Żyj finansowo! czyli jak zarządzać finansami osobistymi”
10. "Bardzo Młoda Kultura"
11. "1000-lecie Królestwa Polskiego"
12. "Akademia Rozwoju Organizacji Młodzieżowych w Małopolsce"
13. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
14. "Niezła Sztuka - Muzeum w Liceum"
15. "Ogólnopolska Akcja Niepodległa"



Umożliwia również uczniom rozwijanie swoich pasji oraz zainteresowań m.in. na zajęciach:

  • dziennikarskich - w ramach koła teatralnego - uczniowie grają w spektaklach teatralnych,
  • turystycznych, 
  • historycznych, 
  • informatycznych, 
  • ekonomicznych, 
  • w Klubie Dyskusyjnym Książki - w którym uczniowie rozmawiają o literaturze i kulturze. Entuzjaści słowa pisanego wymieniają się refleksjami na temat przeczytanych książek oraz biorą udział w spotkaniach z autorami,
  • Klubie Europejskim,
  • Szkolnym Kole Wolontariatu,
  • Szkolnym Kole PCK i PTT,
  • Gazetce Szkolnej "NOWE".

 





Dostępne miejsca:

Nazwa Opis Próg punktów
1A - KLASA MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNA Z J. ANGIELSKIM/MATEMATYCZNO-FIZYCZNA Z J. ANGIELSKIM Klasa z przedmiotami w zakresie rozszerzonym: matematyką, informatyką, językiem angielskim/ istnieje możliwość utworzenia grupy z przedmiotami rozszerzonymi: matematyką, fizyką i językiem angielskim.

Przedmioty punktowane: Informatyka, Język angielski, Język polski, Matematyka
100
1B - KLASA Z EDUKACJĄ MEDYCZNĄ Klasa z przedmiotami w zakresie rozszerzonym: biologią, chemią, j. angielskim - pod patronatem Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Małopolskiej Uczelni Państwowej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu (zajęcia w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie na różnych oddziałach).

Przedmioty punktowane: Biologia, Język angielski, Język polski, Matematyka
100
1C - KLASA WOJSKOWA - ODDZIAŁ PRZYGOTOWANIA WOJSKOWEGO LUB MOŻLIWOŚĆ UTWORZENIA GRUPY BEZ OPW Klasa wojskowa - Oddział Przygotowania Wojskowego - pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej - z przedmiotami w zakresie rozszerzonym: geografią, wiedza o społeczeństwie, językiem angielskim - lub możliwość utworzenia grupy bez OPW.

Przedmioty punktowane: Geografia, Język angielski, Język polski, Matematyka
100
1D - KLASA OGÓLNA Klasa z przedmiotami w zakresie rozszerzonym: językiem polskim, biologią i językiem angielskim.

Przedmioty punktowane: Biologia, Język angielski, Język polski, Matematyka
100
1E - KLASA BIZNESOWA Klasa z przedmiotami w zakresie rozszerzonym: geografią, matematyką, biznesem i zarządzaniem.

Przedmioty punktowane: Geografia, Język angielski, Język polski, Matematyka
100
1F - KLASA ARTYSTYCZNA Klasa z przedmiotami w zakresie rozszerzonym: językiem polskim, historią, historią sztuki (do wyboru: zajęcia wokalne, rysunku, fotograficzno-filmowe, grafiki komputerowej lub warsztaty z ceramiki). Klasa objęta patronatem Instytutu Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego.

Przedmioty punktowane: Historia, Język angielski, Język polski, Matematyka
100
1G - KLASA PRAWNO-SPOŁECZNA Klasa z przedmiotami w zakresie rozszerzonym: językiem polskim, historią, wiedzą o społeczeństwie.

Przedmioty punktowane: Historia, Język angielski, Język polski, Matematyka
100

Przykładowe zdjęcia:

Mapa

Rekrutacja ID: 126; Wersja: 25.104.20250509.1649 Harmonogram ID: 529;